Klub přátel deskových her

Náš web | O deskových hrách | Seznam her | Vyber si hru | Akce, kluby, prodejny | Jiné zdroje

Deskové hry ve filmu

  Deskové hry jsou odedávna součástí mnohé z kultur. Doklady o jejich existenci jsou staré skoro jako písmo samo. Možná že i někteří z Vás mají vzpomínky na své dětství spojené právě s večery strávenými v rodinném kruhu při hraní některé z deskových her. Tyto hry mají své osobité kouzlo a půvab. Někteří jim propadli natolik, že je rádi hrají celý život.

  Je proto s podivem, že se deskové hry ve filmové tvorbě objevují jen velice zřídka. Tedy až na šachy. Ty zde ale stejně většinou zastávají funkci jen jakési nutné dekorace, nebo mají navodit dojem intelektuálnosti některé z postav. Navíc, jak se zdá, se šachy omezují jen na některé specifické žánry. Jde o pohádky a historické filmy z prostředí královského dvora, filmy z prostředí zločinu a vězenství (ještě jsem neslyšel, že by někdo vytvářel z chlebové střídky třeba figurky na člověče, nezlob se) a filmy, kde se objevují "fenomenální" děti. Opravdu pozoruhodná kombinace.

  V jakých filmech a seriálech se deskové hry objevují, se můžete dočíst na této stránce v podobě citace. Zpočátku jsme ani nedoufali, že se jich podaří "nastřádat" tolik. Převahu mají "nečekaně" šachy, ale o to víc potěší, když se podaří nějaký "nešachový" úlovek. Chcete-li se zapojit, zapátrejte v paměti a pošlete nám název filmu či seriálu, kde se některá z deskových her objevila. Takže, teď jste na tahu... :-)

Tip: zobrazit jen české filmy a seriály


Dotazu odpovídá 167 záznamů zruš výběr - zobraz všeSeřadit, třídit, vyhledat Přidat další záznam Nahlášení chyby Admin

Šachy100 + 1 princezna
(2006, ČR)
Princ Myšlenka (J. Dolanský) je profesionální osvoboditel princezen. U té sté ale potřebuje pomoc svých rodičů (I. Svobodová, V. Preiss), nového přítele (M. Novotný), ale i princezny (V. Kubařová). Lehká pohádka parodující žánrové stereotypy. (obrázek)Marek B
ŠachyAmerika
(1994, ČR)
Karel Rossman (M. Dejdar) hraje se svým strýcem Jakobem (J. Lábus) šachy a rozmlouvají spolu o životě a podnikání.Marek B.
Šachy (nakonec jen domino)Anděl na horách
(1955, ČR)
Gustav Anděl (J. Marvan) přemlouvá kamaráda Bohouše Vyhlídku (J. Kemr), aby vyzval k tanci jednu slečnu a vyzvěděl s kým chodí. Myslí si totiž, že je snoubenkou jeho syna. Předstírají, že hrají domino (není desková hra), ač byla původně řeč o šachu. (obrázek)Marek B.
ŠachyAndula vyhrála
(1938, ČR)
Mladý továrník Pavel Haken (H. Haas) je stále ještě svobodný a daří se mu, i za pomoci věrného komorníka, obratně unikat nástrahám vdavekchtivých slečinek. Než ho udolá Andula (ta co vyhrála), řeší doma šachovou úlohu a povídá si nahlas. (obrázek)Marek B.
Člověče, nezlob se!Aneta (5/6)
(1995, ČR)
Český seriál, který byl natočen na základě knížek holandské spisovatelky. V epizodě nazvané Jesika hlavní hrdinka Aneta se svou sestrou Barborou hrají v jedné scéně Člověče. (obrázek)Lada
ŠachyAnička s lískovými oříšky
(1993, ČR)
Král Štěpán (J. Čenský) má monolog ke svému začarovanému bratru (M. Stránský) nad partií šachu.Marek B.
Šachy ?Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (1/26)
(1990, ČR)
V říši obrů hrají dva lidožraví obři (asi) šachy, přičemž figurky jsou v životní velikosti a k tomu živé. Figurky, ehm lidé, se nevyhazují, ale jedí...Marek B.
ŠachyAť žije nebožtík
(1935, ČR)
Zadlužený flamendr (H. Haas) se chce dát rozvést, aby si mohl vzít dívku svých snů. Oženil se totiž narychlo po flámu a svoji ženu ani nezná. Až při rozvodu se přijde na to, že je to táž žena. Výborná komedie M. Friče. Mě to tady nebaví... (obrázek)Marek B.
ŠachyAtentát
(The Assassination, 1964, ČR)
(neověřeno) parašutisté hrají šachy v jedné chvilce v kryptěMarek B.
ŠachyBaron Prášil
(1961, ČR)
"Slupla nás jako malinu. Její břicho, toť laguna rozlehlejší jezera Ženevského. Světelným zdrojem byly zde lucerny lodí a vraků, které ta obluda spolkla již před dávnými lety. Opravdu krásné vyhlídky. Větrání tu nebylo právě nejlepší..." (obrázek)Marek B.
ŠachyBathory
(2008, Slovensko/ČR/HU/GB)
V tomto filmu se hrají klasické stolní šachy i velké šachy zahradní.Marek B.
Člověče, nezlob se!Bob a Bobek na cestách (?/52)
(2003, ČR)
Bohužel o tomto dílu nic nevíme. (obrázek)Marek B.
ŠachyBob a Bobek na cestách: Sibiřská magistrála (37/52)
(2003, ČR)
Králíci přiletěli s kouzelným kloboukem na Sibiř a skamarádili se s dřevorubcem. V jeho chatě roztopili samovar, zahráli si šachy, zahráli na balalajku a zatancovali... a probudili mamuta. (obrázek)Marek B.
Člověče, nezlob se!Byl jednou jeden polda 3
(1999, ČR)
Dvojník majora Maisnera má v krabici od Člověče, nezlob se schovanou pistoli, kterou chce Maisnera odprásknout. Major mu ale vymění krabici s pistolí za krabici s hrou.darkmonk
MonopolyBylo nás pět (2/6)
(1994, ČR)
"My hoši, co spolu chodíme..." Ano, kdo by neznal tento seriál natočený podle Poláčkova románu. Monopoly hrál Petr Bajza u továrníkovic s Otíkem. Malý Otík, byl ve svém živlu, ale jaksi podváděl při hodu kostkou, což Péťa těžce nesl… (obrázek)Marek B.
ŠachyChobotnice z II. patra: Veselé Vánoce přejí Zelená a Modrý (4/4)
(1987, ČR)
"Georgi, teď svítí celé tohle město na elektrickou energii akumulovanou ve 36 g vaší hmoty z moře. V naší elektrárně jsou všichni spokojeni. Většina jich dálkově studuje, někteří dělají už druhý doktorát. To vše umožnil Váš převratný objev z hlubin." (obrázek)Marek B.
ŠachyChytrá princezna
(1984, ČR)
Vandrovník Jiřík (V. Beneš) se zamiloval do princezny (I. Andrlová) a aby ji dostal za ženu, upsal se čertu. Po roce si ale pro Jiříka čert přijde. Díky chytrosti princezny odejde čert s nepořízenou. Král (R. Lukavský) má zajímavě rozehranou partii šachu. (obrázek)Marek B.
ŠachyChyťte doktora
(2007, ČR)
Gynekolog Michal (M. Malátný) musí řešit následky své nevěry. Má tři možnosti, jak se rozhodnout, ale přesto se mu nepodaří nalézt ideální řešení. Takže šach mat, doktore. V roli manželky i milenky hraje T. Vilhelmová.Marek B.
ŠachyComeback 21: Scrabble trable
(2009, ČR)
Ozzákovi se nepodařilo porazit Marcelku ve Scrabble a tak ji vyzve na souboj v jiných hrách. Dojde i na šachy. Marcelka je ale neporazitelná... (obrázek)Marek B.
ScrabbleComeback 21: Scrabble trable
(2009, ČR)
Ozzák chce za každou cenu získat lístky na koncert Rolling Stones. Ale lístky má jen Marcela a ta má podmínku. Ozák ji musí porazit ve Scrabble! (obrázek)Marek B.
Kris KrosCukrárna: Specialita podniku (12/13)
(2010, ČR)
Desková hra Kris Kros v roli statické kulisy na polici v pokojíku.Lada
ŠachyČapkovy kapsy: Básník
(2011, ČR)
Marek B.
Člověče, nezlob se!Čarodějky z předměstí
(1990, ČR)
Dvě malé školačky najdou čarodějnou knihu plnou receptů a zkoušejí podle ní vyrobit lektvary. Bohužel to funguje a děvčata způsobí spoustu zmatků.Lada
ŠachyČarodějův učeň
(Krabat, ČR/N)
Animovaný příběh, horrorová pohádka, v režii Karla Zemana, podle lužickosrbské legendy.Marek B.
DámaČetnické humoresky (10/39)
(2005, ČR)
Dva četníci (Stanislav Zindulka a Jan Grygar) hráli dámu.Lada
ŠachyČetnické humoresky (18/39)
(2000, ČR)
Karel Arazím řeší případ vyzvědačské činnosti, do něhož jsou zapleteni synové hraběte Waldera a jejich vlezlí přátelé. Ti nad partií šachu prohlásí, že je potřeba udělat správný tah. Ovšem na šachy v tu chvíli určitě nemyslí.Lada
ŠachyČetnické humoresky (7/39)
(2000, ČR)
Arazím hraje před snídaní šachy s Jarým. (obrázek)Lada
ŠachyĎábelské líbánky
(1970, ČR)
Obdivovaný vědec docent Kostohryz (V. Brodský) a jeho rafinované asistentky a milenky Dagmar (J. Brejchová) a Ester (I. Janžurová) v bláznivé komedii o tom, kam až může vést ženská zamilovanost a nenávist k sokyni. Šachy hrají hasiči v úvodu. (obrázek)Marek B.
ŠachyDešťová víla
(2009, ČR)
V nebeském království živlů, u trůnu slunce, hrají také šachy.Marek B.
Člověče, nezlob se!Divnovlásky
(2009, ČR)
Hru s dětmi hraje dredovaný přítel hlavní hrdinky (A. Gaislerová), opuštěné maminky dvou holčiček.Marek B.
ŠachyDobrá čtvrť: Hrst levandule (22/22)
(2008, ČR)
Sympatický pan Civárek (J. Hartl) daruje paní profesorce Svobodové (J. Preissová) soupravu šachů, "cestovní, De luxe..." a objedná si k malému pivu rakvičky se šlehačkou.Marek B.
ŠachyDobří holubi se vracejí
(1988, ČR)
V protialkoholní léčebně se najde čas i na partičku. (obrázek)Lada
ŠachyDobrodružství kriminalistiky 26/26: Neznámý
(ČR)
Závěrečný díl slavného detektivného seriálu vypráví o dodnes nevyjasněném kriminálním případu. Nedaří se totiž prokázat skutečná totožnost neznámého muže. Šachy hrají obhájce a prokurátor (asi) a při tom trochu pletichaří.Marek B.
ŠachyDoktor Munory a jiní lidé
(1997, ČR)
Úsměvný příběh o svérázném doktorovi a jeho přátelích. Doktor (J. Abrhám) hraje s redaktorem Bendou (J. Lábus) šachy: "Chachá! Vyhrál jsem! To jste nečekal! To byla partie! To si musim hned zapsat. Takže, teď prohrávám už JEN devadesát šest ku dvanácti!" (obrázek)Marek B.
Člověče, nezlob se!Doktor od jezera hrochů
(2010, ČR)
V nemocnici na okně jsou nějaké deskové hry a pacienti (M. Vladyka, M. Novotný) si občas krátí dlouhou chvíli hraním.Marek B.
Člověče, nezlob se!Doktoři z Počátků
(2014, ČR)
V doléčovacím centru závislých, známém jako Včelín, hrají občas i člobrdo. Z terapeutického hlediska jistě zajímavý nápad - ideální nácvik situace, kdy se musíte vyrovnat s prohrou, podaný nenápadnou hravou formou. A nebo jen způsob, jak zabavit děti.Marek B.
ScrabbleDoktoři z Počátků: Sladké a hořké (50)
(2014, ČR)
Lexa s Blanche: "A je to." - "Hm, megera." - "Nó, to je přece normální slovo." - "A předtím slepice, pak husa..." - "Já za to nemůžu, že mě choděj takovýhle písmenka. A kdo s tím začal? To bylo nejdřív dědek, pak ješita." - "No to se mi tak samo složilo." (obrázek)Marek B.
ŠachyDovolená s Andělem
(1952, ČR)
Gustav Anděl (J. Marvan), revisor elektrických drah na rekreaci, hraje šachy. Vyhlídka (J. Kemr) mu radí: "Táhni garde". Anděl se ale čertí: "Já nepotřebuju, aby mi někdo napovídal! O tom garde vím, proto to tak hraju, abych mu mohl dát garde... - Garde!" (obrázek)Marek B.
ŠachyDrátařík a hruška moudrosti
(2003, ČR)
Marek B.
Člověče, nezlob se!Drátařík a hruška moudrosti
(2003, ČR)
Marek B.
ŠachyDruhý tah pěšcem
(1985, ČR)
Kriminalista Jan Prokop (K. Heřmánek) hraje rád šachy a mezi partiemi se pokouší odhalit rezidentskou síť a usvědčit konfidenty. Pomocí cestovní verze šachů dokonce "balí" ve vlakovém kupé jednu krásnou dámu, důležitou pro objasnění případu. (obrázek)Lada & Marek B.
ŠachyDva na koni, jeden na oslu
(1986, ČR)
Příběh z 14. stol. ze sev. Čech. Žoldnéři Hřbet (R. Brzobohatý), Zajíc (J. Hanzlík) a Svatý (S. Skopal), mají smůlu, dají se najmout vždy nesprávnou stranou. Když tito tři spravedliví odhalí pravdu, bojují o život. Film zabila muzikálová taneční čísla. (obrázek)Marek B.
ŠachyEden: Nové auto (4/6)
(2006, ČR)
Ve čtvrtém dílu kriminálního seriálu hrají kamarádi (J. Potměšil a O. Vetchý), šachy. "Šach!" - "No..., to seš kamarád?" - "Máš myslet na hru a ne na holku" - "Ty jen využíváš toho, že mi není dobře..." (obrázek)Marek B.
ŠachyF. L. Věk (12/13)
(1971, ČR)
Postava J. Kemra (otec Mariánky?) se u stolku se šachovnicí ptá F. L. Věka (R. Brzobohatý), zda hraje šachy. Věk si zklamaně myslí, že Mariánka půjde na ples s někým jiným, ale její otec ho přemluví, aby to nevzdával. Nakonec to dobře dopadne. (obrázek)Marek B.
Člověče, nezlob se!Fimfárum 3: Jak na Šumavě obři vyhynuli
(2010, ČR)
Pohádka sice není ještě ani dotočená, ale my už víme o jednom nervózním štamgastovi, který hraje v lokále člobrdo. (obrázek)Marek B.
ŠachyFimfárum 3: O kloboučku s perem sojčím
(2010, ČR)
Předlohou této animované pohádky byla Werichova pohádka Král měl tři syny. V jedné scéně král hraje šachy. Víc nevíme, pohádka není ještě hotová... ;-)Marek B.
ŠachyGambit
(2000, ČR)
Občas je třeba provést gambit i v reálném životě.Lada
ŠachyGympl s (r)učením omezeným
(2012, ČR)
šachy, Josef Polášek a Lucie BenešováMarek B.
?Hajadla
(2006, ČR)
Sedmidílný večerníčkový animovaný seriál na námět knihy Pohádky lesního ticha. Hned v prvním díle hrají sktřítci jakousi hru na desce 4×4 a každý má momentálně po jedné figuře. Tvůrce trošku podezřívám, že jsou to stylizované šachy :)Marek B.
ŠachyHolka nebo kluk?
(1938, ČR)
Statkář Orlický (T. Pištěk) měl nepovedená manželství. Je nyní zapřisáhlý nepřítel žen a na jeho panství smí pracovat jen staří mládenci, jako třeba synovec Ríša, který se přátelí s chlapcem Adou Bártů, ze kterého se vyklube podnikavá dívka (A. Mandlová). (obrázek)Marek B.
ŠachyHop nebo trop II (2/4)
(2008, ČR)
Parta se opět vypravila na hory, tentokrát na Alexovu chalupu. Večer bez televize je ideální pro hraní deskových her a karet. (obrázek)Lada
ŠachyHousata
(1979, ČR)
Příběh z prostředí dívčího internátu, v režii Karla Smyczka, líčí příběhy několika dívek. V jedné scéně, kde dívky recitují před třídou, můžeme být svědky dialogu dvou chlapců, kteří hrají pod lavicí šachy: "Táhni vole" - "Čekej vole"Marek B.
Člověče, nezlob se!Hraběnky (7/17)
(2007, ČR)
Seriál o soukromém zemědělci a jeho rodině. V místní hospodě Maňas (O. Vlach), Kulich (R. Hrušínský mladší) a Kabrle (I. Bareš) posedávají nejen nad sklenicí piva, ale také nad člobrdem. (obrázek)Lada
ŠachyHříšní lidé města pražského (2/13)
(1968, ČR)
V druhém díle (Malý a velký vrah) třináctidílného seriálu (čb) o detektivní partě pana rady Vacátka z pražské čtyřky se objevují šachy v kanceláři pánů detektivů. Šachy se jistě objevují i v daších dílech seriálu. (obrázek)Marek B.
ŠachyHry lásky šálivé: Náušnice
(1971, ČR)
Marek B.
ŠachyI ve smrti sami (3/3)
(2003, ČR)
Dramatický příběh líčící osudy postav na pozadí německého válečného konfliktu...Marek B.
? šachyIkarie XB 1
(1963, ČR)
Kosmická loď Ikarie XB 1 se v roce 2163 vydala do vesmíru, k planetám Alfa Centauri. Během cesty čtyřicet členů posádky navazovalo přátelství, vznikaly lásky, řešily se běžné pracovní úkoly. Svoje místo si tu vydobyla i desková hra, pravděpodobně šachy. (obrázek)Lada
Člověče, nezlob se!Jak to chodí u hrochů
(2003, ČR)
Večerníček, jehož hrdiny je dvojice hrochů, děda a syn. Hroši bydlí v domečku, jsou zelení a povídají si nesrozumitelnými zvuky (J. Lábus, B. Hrzánová). V jednom díle spolu hrají člobrdo, což je asi jediné srozumitelné slovo v tomto večerníčku.Marek B.
DámaJak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách
(1974, ČR)
Na začátku filmu hrají na pláži říční plovárny dámu. Slečna Wassermannová (E. Hudečková) prohlásí, že to tady nemá úroveň a že jde pryč. Kamarádka se přidá: "Taky padám. Tady je zábava jak v mateřské školce." (obrázek)Marek B. & Lada
ŠachyJosef a Ly
(2004, ČR)
Rodinný seriál o přátelství desetiletého Jesefa s vietnamskou holčičkou Ly. Josef hraje šachy se svým otcem (O. Kaiser) poněkud zvláštním způsobem. Šachovnice leží na stolku v chodbě a oni střídavě hrají tak, jak přicházejí nebo odcházejí z domu. (obrázek)Marek B.
ŠachyKde padají hvězdy: Špatné zprávy (4/7)
(1996, ČR)
Český seriál o dětech jednoho turnusu v alergologické dětské léčebně (natáčeno v Luhačovicích). V jedné scéně hraje malý pacient poněkud předimenzované šachy s lékařem.Marek B.
ŠachyKolotoč
(2006, ČR)
Televizní komedie o radostech a strastech čerstvé maminky a jejího muže (T. Vilhelmová, A. Háma). Šachy jsou vidět hlavně v ložnici. Figury jsou rozloženy v době před početím a po narození dcery nejspíš stejně, takže je to zas jen bytová dekorace. (obrázek)Marek B.
ŠachyKonec velké epochy
(1965, ČR)
Fiktivní dramatický příběh odehrávající se v prostředí pražské kavárny. Zemi obsadili obyvatelé jiné planety. Hosté řeší jak se zachovat. Vykročit z obklíčení - byť s rizikem, nebo bezbranně setrvat v "jistotách" vnucené klece. (obrázek)Marek B.
ŠachyKouzelná tetička Valentýna
(2008, ČR)
Stačila jedna malicherná hádka, trocha roztržitosti a paní Valentýna (L. Šafránková) z knížecího rodu Rybenských omylem začarovala svého snoubence barona Lumíra Mokřenského (V. Vydra) do podoby osla. Takový malér je ovšem třeba utajit... (obrázek)Marek B.
ŠachyKouzelný měšec
(1996, ČR)
Víte, jak poznáte, že kominík je převlečený princ? Je to snadné - kominíci obvykle hrát šachy neumí, vzdělaní princové ano. (obrázek)Lada
ŠachyKouzelný přítel
(2004, ČR)
Televizní pohádka na motivy příběhu z pohádek tisíce a jedné noci o chlapci jménem Ali a kouzelné lampě. Šachy opět jako dekorace v paláci...Marek B.
ŠachyKrálovská hra
(1980, ČR)
Televizni inscenace podle známé Šachové novely Stefana Zweiga s řadou hereckých es tehdejší doby. Šachová partie na zaoceánské lodi jako alegorie souboje dobra a zla v době II. světové války.Slepičák
ŠachyKrálovský slib
(2001, ČR)
Další pohádka, kde šachy jsou rekvizitou v pozadí. Nebo spíš v popředí. Film není klasickou pohádkou, spíš romantický pohádkový příběh. Princův učitel (J. Somr) ukončí svoji hodinu optimistickým citátem: "Co se nepodařilo dnes, podaří se zítra..." (obrázek)Lada & Marek B.
ŠachyKrálovství potoků
(2005, ČR)
Nová filmová pohádka ... a šachy opět jako povinná dekorace. (obrázek)Marek B.
ŠachyKulový blesk
(1978, ČR)
Pan Knotek (J. Abrhám) se omlouvá za rozbité okno, k čemuž došlo pod vlivem alkoholu při nočním nácviku dvanáctisměny bytů. "Ještě jednou se omlouvám. - To okno jste rozbil vy? - Ne, já jen řídil palbu. - Dáte si skleničku? - Vám jedno okno nestačí?"Marek B.
ŠachyLásky mezi kapkami deště
(1979, ČR)
Dva pánové v letech (Rudolf Hrušínský, Miroslav Macháček) nejen pozorují, jak se vyvíjí mladá láska, ale také posedávají u šachového stolku. (obrázek)Lada
DámaLolinka a kníráč
(1998, ČR)
Televizní pohádka o krásné ale rozmazlené princezně, která čato omdlévá. Ženiši se proto nijak nehrnou. Věci se pohnou až když se na scéně objeví kouzelnice Otylka (J. Hlaváčová). Ta také hraje s králem (F. Němec) dámu.Marek B.
ŠachyManželská tonutí (3/4): Nejsem líná, jsem chudokrevná
(1995, ČR)
Minisérie příběhů o problémech v partnerském soužití. V této epizodě se objeví šachy, které hrají rodiče jednoho z hrdinů, který málem naletěl jedné sobecké, vypočítavé a pohodlné ženě.Marek B.
ŠachyMarie Růžička
(1995, ČR)
Šachy, jako povinná dekorace, nechybí ani v této pohádce. Jsou na stolku u okna v královské komnatě. Dokoce se s nimi i hrálo (tj. herecky, ne herně), když král (D. Rous) figury vztekle rozmetl po hádce se synem.Marek B.
DámaMaxipes Fík
(1975, ČR)
V jednom dílu hraje tatínek s Fíkem na zahradě dámu a když se sousedi koukající přes zeď diví, jak ten pes hraje, tatínek jim povídá: "Mizerně, že jo? Tadyhle zapomněl skákat..."Honza73
ŠachyMazaný Filip
(2003, ČR)
Velma (V. Cibulková) zastřelí v bytě soukromého detektiva Phillipa Marlowea (T. Hanák) dva mafiány. V pozadí je vidět šachový stolek s rozestavěnými figurami. Když přijede policie a sbírá důkazní materiál, sebere i šachové figury. (obrázek)Marek B. & Lada
Člověče, nezlob se!Medvědi nic nevědí: Smaženice (2/6)
(1993, ČR)
Děti jí na chatě smaženici, zatímco venku zuří bouře. "Otevřeme Casino Royale! - To je nějaká konzerva? - Jo. A maže se na chleba. Ne, postav figurky. - No jasně! Člověče, nezlob se!" Po smaženici s jedovatou růžovkou závisí osud chlapců na dívce Máti. (obrázek)Marek B.
ŠachyMezi námi kluky
(1981, ČR)
Olin (Mojmír Maděrič) hraje na internátu šachy se svým spolubydlícím. Jejich vychovatelka (Jana Nagyová) je však požádá o pomoc, a tak musejí (a hlavně chtějí) partii přerušit.Lada
ScrabbleMicimutr
(2011, ČR)
Marek B. & Lada
Člověče, nezlob se!Místo v životě (6)
(2005, ČR)
Dvě mladé Lukešovic (Hanka a Martina) hrají spolu doma člobrdo...Marek B.
ŠachyModrý Mauritius
(2004, ČR)
Televizní pohádka o králi, který vášnivě sbíral známky. Stráže u brány hrají šachy.Marek B.
DámaModrý pták
(1993, ČR)
Pohádka o víle, čaroději a lidské chamtivosti. Dámu (s pěšci ze šachové soupravy) spolu hrají zlá princezna Tritonka a laskavá a krásná Florina. "Zahrajeme si šachy? - To viš že ne! Dycinky dámu! - Černé nebo bílé? - Jasně že černý a začínám!" (obrázek)Marek B.
ŠachyMůj hříšný muž
(1986, ČR)
Film o lidech, kteří volí mezi kariérou a rodinou. D. Veškrnová (manželka, úspěšná vědkyně genetička), O. Kaiser (manžel, touží po ředitelské židli, ale nemá na to), J. Hartl (kolega, schopný a zapálený genetik) a P. Janů (popová zpěvačka bez rodiny).Marek B.
DámaMy holky z Městečka
(1985, ČR)
Lada
ŠachyNa zámku
(2000, ČR)
Televizní film podle povídky Karla Čapka.Marek B.
ŠachyNemocnice na kraji města
(1977, ČR)
Legendární český seriál. Starý pan doktor (L. Pešek) hraje šachy v šachovém klubu s malou holkou. Později do hry vtáhli i doktora Štrosmajera (M. kopecký). Malá slečna měla za úkol doktora nechávat vyhrávat, což se jí ale moc nedařilo. (obrázek)Marek B.
ŠachyNeohlížej se, za námi jde kůň!
(1979, ČR)
Dva jedenáctiletí bratři (J. Potměšil, K. Roedl) touží po závodní motokáře a tak sbírají papír, aby se zůčastnili soutěže, kde je vysněná motokára jednou z cen. Vyhrají ale jinou cenu, živého koně. Toho si celá rodina nakonec zamiluje.Marek B.
ŠachyNepovedený kouzelník
(2005, ČR)
Televizní komediální pohádka. (hrají: Z. Kajnarová, M. Táborský, Z. Bydžovská, V. Preiss) (obrázek)Marek B.
ŠachyNevinné lži: Byl lásky čas (8/8)
(2013, ČR)
Dvě sestry (D. Havlová, V. Freimanová) rozděluje stará křivda a jeden muž. To, že je to celé hloupost a obě sestry se mají rády, na to přijdou až díky svojí mamince (I. Janžurová) při pobytu v penzionu. (obrázek)Marek B.
DámaO chytrém šachovi
(1983, ČR)
Moudrý orientální vladař (M. Donutil) hraje ve svém paláci deskovou hru, pravděpodobně dámu, se svým přítelem šprýmařem (P. Zatloukal) a baví se spolu o lidské poctivosti. Aby usvědčili svého vezíra z krádeže, neváhají poničit krásný kobereček. (obrázek)Marek B.
ŠachyObsluhoval jsem anglického krále
(2006, ČR)
Host: "Já nevím, že bych táhl střelcem na G7?" -Číšník Dítě: "Měl byste jít s tím koněm na C5. A máte to vyhraný." - Restauratér: "Pane Dítě nekibicujte a běžte si po svých!" - Host: "Počkejte, počkejte, ten prcek má pravdu. Šach mat!" (obrázek)Marek B.
DámaOrdinace v růžové zahradě (112)
(2006, ČR)
V jednom dílu se všichni snažili ukrátit JUDr. Evženu Petrovi dlouhou chvíli, a tak např. Lucie s ním hrála dámu.Lada
ScrabbleOrdinace v růžové zahradě (112)
(2006, ČR)
Už jste viděli právníka, lékaře a barmanku hrát spolu Scrabble? My zatím také ne, protože se o tom pouze mluvilo. K vlastní hře zatím nedošlo...Marek B. & Lada
ŠachyOrdinace v růžové zahradě (112)
(2006, ČR)
Doktor Čížek (L. Potměšil) pomáhá ukrátit dlouhou chvíli Evženovi Petrovi (O. Brousek st.).Lada
DámaOrdinace v růžové zahradě (134)
(2007, ČR)
Vendulka a Aleš Čížkovi hrají dámu o to, kdo umyje nádobí. (obrázek)Lada
Člověče, nezlob se!Ordinace v růžové zahradě (155)
(2007, ČR)
Rodinka dr. Petrové a dr. Mázla hezky pohromadě nad člobrdem.Lada
ScrabbleOrdinace v růžové zahradě (156)
(2007, ČR)
Další hra, která se v seriálu objevila. A opět s dr. Petrovou, její dcerou Sylvou a synem dr. Mázla Jakubem. (obrázek)Lada
HalmaOrdinace v růžové zahradě - díl 140(?)
(2007, ČR)
Aleš hraje halmu s VendulkouGord
Dostihy a sázkyOrdinace v Růžové zahradě 2 (237)
(2011, ČR)
Rodina Mázlova oslavuje a po příchodu domů si chlapi ještě dají partičku Dostihů a sázek.Lada
ŠachyOšklivka Katka
(2008, ČR)
Seriál podle latinskoamerické telenovely. Dva důchodci pravidelně hrají šachy, popíjí pivo a mudrují v krámku matky hlavní hrdinky. (obrázek)Marek B.
Člověče, nezlob se!Pan Tau
(1988, ČR, Německo)
Filmové rozloučení o zapomenutém odcházejícím herci, panu Karáskovi (O. Šimánek), který dostane ještě jednu filmovou šanci. Jenže stáří se hlásí a náročné scény si vyžádají dubla, pana Nováka - "ale kdo mohl tušit, že pan Karásek bude hrát jako Belmondo?"Marek B.
ŠachyPanoptikum Města pražského
(1987, ČR)
Např. v druhém díle (Děvče od vody) si krátí službu a čekání na telefon ze záložny řešením šachové partie mladý policejní koncipista Dr. Souček (O. Havelka). Šachy se ale objevují ve více dílech (Letní přeháňka, Hokynářská balada...). (obrázek)Marek B.
ŠachyPat a Mat: Světlo
(1979, ČR)
Pat a Mat chtějí hrát šachy. Ale ouha, všechny figury jsou bílé. Tento nedostatek se jim podaří odstranit - nabarví polovinu figur na černo. Jenže... proč mají teď všichni pěšci stejnou barvu? Když se i tento zádrhel podaří vyřešit, zhasne světlo... (obrázek)Marek B.
ŠachyPohádka z větrného mlýna
(1996, ČR)
V jednom království mají místo hradu mlýn a mladého prince, který si hledá nevěstu. Líbí se mu krásná dívka z tržnice, ale netuší, že ta má závistivou a línou sestru. Šachy jsou vidět v královské síni královského hradu... Ehm, vlastně mlýna.Marek B.
ŠachyPolicie Modrava (10/15)
(2011, ČR)
Bývalý učitel Kojzar (S. Zindulka) a Emil Kintzl (L. Mrkvička) hrají šachovou partii a učitel si náhle potřebuje něco zařídit: "Tak přemýšlej Emile, za chvíli jsem zpátky..." - "Počkej, kam jdeš? Šach!" - "Já ti dám šach. Počkej až se vrátim!" (obrázek)Marek B.
ŠachyPopel a hvězdy
(1990, ČR)
Dvoudílná televizní hra z dob třicetileté války. V složité hře zákulisní diplomacie se střetávají zájmy zemí i panovníků. Hlavní postavou hry je český šlechtic, dobrodruh a geniální válečník, Albrecht z Valdštejna (Jiří Adamíra).Marek B.
ŠachyPoručík Alexandr Rjepkin
(1937, ČR)
Píše se rok 1916 a v Evropě zuří válka. Ve vojenské nemocnici v Brně se zotavují zranění vojáci. V jednom pokoji se sešla skupina pacientů a každý hovoří jiným jazykem (čech, slovák, polák, rusín, maďar, rus, němec, ital, srb ad.). Dva z nich hrají šachy.Marek B.
ŠachyPozdní léto
(1974, ČR)
Televizní film o rodině (V. Galatíková, J. Vala, D. Medřická a L. Pešek), která se rozhoduje, zda adoptovat sedmiletého chlapce z dětského domova (M. Suchánek). Chlapce sice po neschodách vrátí zpět, ale on uteče a sám najde cestu "domů" do Prahy. (obrázek)Marek B.
ScrabblePřešlapy (12)
(2009, ČR)
Adam s Radkou mají spor o to, zda "maskar" existuje nebo ne. Radka dokonce hledá ve slovníku.Lada
Člověče, nezlob se!Příklady táhnou
(1939, ČR)
Paní Bártlová (R. Nasková) žije v obrovském venkovském domě se svou vnučkou. Dům nezná čerstvého vzduchu a i se svými obyvateli vypadá, jako by se zde čas zastavil v 19. století. Tramping a tepláky jsou zakázaná slova. Ale jednoho dne se to změní...Marek B.
ŠachyPříkopy: Parcela Hrčková (5/6)
(2006, ČR)
Šachy se objevují v bytě pana Josefa Hrčky (L. Munzar). Pan Stehlík (M. Labuda) vyzve ne zrovna dobře rozpoloženého pana Hrčku ke hře: "Máš černý..." Dostane se mu ale nečekaná odpoveď a smetení figur ze stolu: "Já s černejma nehraju!" (obrázek)Marek B.
ŠachyPrinc a Večernice
(1978, ČR)
"Přišla ke mě hvězda...", řekl princ Velen v této krásné pohádce mj. plné vtipných replik. V zadním rohu jeho komnaty jsou na stolečku šachy. (obrázek)Marek B.
ŠachyPrincezny nejsou vždycky na vdávání
(1985, ČR)
Princ (O. Havelka) vybírá s pomocí kouzelkého zvonečku nevěstu. Ten prozradí na princezny nehezké věci ("Tu si neber, ta není ta pravá...") a doporučí prostou a pracovitou Madlenku. Ta ho má dávno ráda. Princ též hraje s králem (P. Nárožný) šachy (psina).Marek B.
Člověče, nezlob se!Princové jsou na draka
(1980, ČR)
Král (V. Menšík) kárá dvorní dámy: "Říkáte že Vám padla šestka? Tak ta neplatí." - "Zajisté, Vaše Veličenstvo." - "A víte, proč neplatí? Protože byste mě vyhodili. Copak to jde, vyhodit krále? Samozřejmě že ano! Vždyt by ta hra pak neměla smysl!" (obrázek)Marek B.
ŠachyPřípad pro lyžaře
(2015, ČR)
Detektivní příběh, ve kterém komisař Vašátko (V. Preiss) pátrá po vrahovi jednoho z hostů horské chaty, režiséra Skorkovského, který přísnou výchovou týrá svého syna. Hra v šachy zde po jistou dobu hraje roli alibi pro dva hosty, Horáce a Petra. (obrázek)Marek B.
ŠachyProfesionálové 2: Vinobraní (2)
(ČR)
V jednom z dílů se objevila šachovnice na stole na policejní stanici. Hráli je v nějakém díle?Lada
Člověče, nezlob se!Pupendo
(2003, ČR)
V úvodních titulcích na stolku herní plán člobrda.Marek B.
ŠachyRanč U Zelené sedmy (14)
(1998, ČR)
"Babí, takhle rošádu dělat nemůžeš!" - "Ale můžu, hraj..."Marek B.
Člověče, nezlob se!Ranč U Zelené sedmy III (5/7)
(2005, ČR)
Rodina Kudrnových si užívá dovolené na horách. Jenže se pokazí počasí a je zákaz vycházení. Pan Kudrna má zakázaný počítač a ponorková nemoc se vkrádá... v nouzi vypomůže i osvědčené "člobrdo". (obrázek)Marek B.
ŠachyRevue za šest korun
(1985, ČR)
Revuálně groteskní komedie, ve které si O. Kaiser ve dvojroli sřihne svérázného zamilovaného stopaře a současně italského hudebního skladatele, který se musí dostavit jako porotce na hudební festival v Praze. A samozřejmě dojde k záměně...Marek B.
ŠachyRodinná pouta
(2004, ČR)
"Nekonečný" český televizní seriál nebo telenovela... Zkrátka, syn Ivanky Rubešové je zanícený šachista a tak se tam šachy občas objevují. Ve třetí řadě seriálu se šachy objevují u Skálů a také je hraje Honza s dedečkem Petra.Marek B.
ŠachyRomeo a Julie na konci listopadu
(1971, ČR)
V úvodní scéně hraje šachy nějaký pán v restauraci, u vedlejšího stolu, kde sedí dědeček (K. Höger), píšící báseň pro vnuka. Po chvíli přijde starší paní (D. Medřická) omluvit svoji sestru, že nemůže přijít na schůzku domluvenou na inzerát.Marek B.
Člověče, nezlob se!Roming
(2007, ČR)
Romská kapela a hlavní hrdina Roman (M. Labuda) hrají člobrdo. Políčka mají namalovaná na celé desce stolu a místo figurek panáky alkoholu různé barvy. Při vyhození se soupeřova "figurka" jednoduše vypije...Marek B.
DámaRoztomilý člověk
(1941, ČR)
"Tak chceš bílé nebo černé?", ptá se redaktor Viktor Bláha (O. Nový) svého kolegy Jana Valtery (L. Pešek). Bláha rád vymýšlí různé mystifikace a baví se na účet svého okolí. Nyní jako hudební skladatel Max Brown vyrazí na večírek. (obrázek)Marek B.
ŠachySantika 2
(2013, ČR)
Šachy uvidíte, krom jiného, v luxusním bytě drogového mafiána, který si myslí, že za peníze lze koupit cokoliv. Určitě s nimi nikdy nehrál.Marek B.
Člověče, nezlob se!Santika 2
(2013, ČR)
Asi v předposlední epizodě si s šachy hraje chlapec, než ho kousne domácí mazlík - kobra indická. Nebojte, doktor Jandera (J. Hanzlík) plaza zneškodní a chlapce zachrání.Marek B.
ŠachySaturnin
(1994, ČR)
D. Oulický (O. Havelka) hrál s dědečkem (L. Lipský) šachy, ten se ale nemohl soustředit, jelikož teta Kateřina (J. Synková) mu stále starostlivě a poněkud neodbytně nosila nabízet nějaké jídlo. Dědeček pak prováděl opravdu prapodivné tahy... (obrázek)Marek B.
Člověče, nezlob se!Setkání v červenci
(1978, ČR)
Učitelka Klára (D. Kolářová) na letním kurzu angličtiny potkává svého studenta Jakuba (O. Kaiser), kterého nechala propadnout. Přes původní nenávist se do sebe zamilují, hlavně díky Klářinu pětiletému synovi Davidovi (T. Holý).Lada
DámaSkleněný dům
(1981, ČR)
Pavlínka Malíková (Míša Kudláčková) se dostává do dětského domova. S dětmi se však nedokáže spřátelit a z pohledu vychovatelek jsou s ní jenom potíže.Lada
ŠachySmrt černého krále
(1971, ČR)
Pražská mordparta ze "čtyřky" pod vedením policejního rady Vacátka (J. Marvan) řeší zapeklitý případ vraždy... a nebo snad fingované vraždy? Každopádně svoji roli si zde zahrají i šachové figury, co by personifikace postav do případu zapletených. (obrázek)Marek B.
Nevim ještěSofie a ukradený poklad
(2008, ČR)
Marek B.
DámaStarci na chmelu
(1964, ČR)
Večer v tělocvičně, eh, vlastně v noclehárně, je docela živo (mladíci po celodenní dřině mají dost energie na šplh po laně) a mezi tím hrají dva studenti celkem nenápadně dámu. "Jak malý děti..." to kdosi okomentuje. Následuje výstup Hodní hoši. (obrázek)Marek B.
ŠachyStrážce duší: Jeskyně běsů (4/9)
(2004, ČR)
V léčebně hrají pacienti také šachy...Marek B.
DámaStůj, nebo se netrefím
(1998, ČR)
Železničář Pecka (J. Somr) hraje neustále dámu (sám se sebou). Později ke hře zláká i německou "motospojku". Vydrží spolu hrát až do konce filmu, kdy jejich hru přeruší pád železničářské boudy v důsledku výbuchu vlaku. (obrázek)Marek B.
ŠachySvatby pana Voka
(1970, ČR)
Císař Rudolf II. (P. Landovský) řeší šachovou úlohu: "Bílý táhne a dá třetím tahem mat." Kancléř (V. Brabec) je zaskočen: "Račte mít Sire bílé nebo černé?" – "Jak mohu mít černé, když musím dát bílými mat?" – "To je těžké Sire, nemáte královnu." (obrázek)Marek B.
ŠachyŠach mat
(1963, ČR)
Na lodi Victoria probíhá šachová partie šachového velmistra Mirko Čentoviče (R. Hrušínský) a bývalého vězně dr. Beneta (J. Bek). Film podle novely Stefana Zweiga. V roce 1980 byla novela natočena znovu, tentokrát jako inscenace pod názvem Královská hra.Marek B.
ŠachyŠkola princů
(2010, ČR)
Princ Petr (M. Ruml) je šikovný a inteligentní, ale příliš slušný, dobrácký a ohleduplný. Když hraje s otcem (O. Navrátil) šachy, nechce mu dát šach. Nemá srdce porazit otce. A protože by takto z něho nebyl schopný král, rozhodne se jít do školy princů. (obrázek)Marek B.
ŠachyŠtaflík a Špagetka: Šachy (22/26)
(1971, ČR)
Štaflík se Špagetkou hrají šachy, ale jejich "kamarádka" Vrána jim stále kazí hru. Leze pod šachovnici nebo jim poráží figurky. Aby partii dohráli, musejí si pořídit "odolnější" šachy, veliké zahradní, ovládané elektronicky. (obrázek)Lada & Marek B.
ŠachyŠťastnou cestu
(1943, ČR)
Příběh pěti prodavaček (A. Mandlová, J. Štěpničková, H. Vítová, N. Gollová, J. Dítětová) obchodního domu, které prožívají své osudy. Po opalovací lehátkové scéně na terase převrhne ztřeštěná Fany (N. G.) nedopatřením klukům stolek s šachy.Marek B.
Člověče, nezlob se!Tajemství proutěného košíku (9/13)
(1978, ČR)
Vláďův tatínek je u své nové rodiny a se svým nevlastním synem Zdeňkem hraje člobrdo. Tomu se dnes podařilo ukrást Vláďovi košík s kapry při paběrkování po výlovu. A teď mu dokonce padly dvě šestky! Vše mu krásně vychází. Zatím.Marek B.
ŠachyTajemství staré bambitky
(2011, ČR)
Marek B.
ŠachyTobruk
(2008, ČR)
Válečný velkofilm o československém praporu odveleném do severní Afriky na obranu Němci a Italy obleženého města Tobruk. (obrázek)Marek B.
ŠachyTrapasy: Pytlák
(2009, ČR)
V jedné z humorných diváckých povídek vysílaných v cyklu Trapasy, stíhají marně policisté pytláka (B. Klepl). A jak by ne, když je tchánem jednoho z nich a ten ho vždy varuje. Ale na každého jednou dojde. A pytlák dostane rybářský lístek. (obrázek)Marek B.
ŠachyTrapasy: Zpovědní tajemství
(2009, ČR)
Humorný příběh z cyklu Trapasy. Vesnický farář (P. Liška) zastaví stopařce, ze které se vyklube prostitutka Magdalena. Pana faráře její situace trápí a rozhodne se ji zachránit. (obrázek)Marek B.
Piškvorky nebo Ninuki-renju?Třetí princ
(1982, ČR)
Princ hraje s princeznou neznámou hru. Kladou barevné kameny střídavě na průsečíky linií. Kdo vyhraje, získává všechny kameny. Těžko říct, o jakou hru jde a zda herci vůbec něco konkrétního hrají, ale připomíná to piškvorky, gomoku či renju. (obrázek)Lada
ŠachyTřetí skoba pro Kocoura
(1983, ČR)
Dva dědové vypovídají na VB (policii), že během své večerní procházky po partii šachu viděli na zámku zloděje odjíždět gazem s poškozenými dveřmi. Mají vtipné průpovídky o šachu a šedivého kapitána (J. Moučka) oslovují "mladíku".Marek B.
ŠachyTři životy
(2007, ČR)
Pohádkový příběh vypráví o lásce Aničky a Jakuba, která musí projít těmi nejtěžšími zkouškami. Šachy opět jako nezbytná dekorace. (obrázek)Marek B.
ŠachyUctivá poklona, pane Kohn: Kavárna Daubner
(1992, ČR)
"Nejdřív zastřelil ji, potom sebe a nakonec jeho!" - "To je tragédie!" - "Ano, ale mohlo to dopadnout hůř." - "Jak to, hůř? Přece zemřeli tři lidé?" - "Jistě, ale kdyby přišel domů dřív už včera, mohl tam spolu s ní zastřelit mě."Marek B.
ŠachyUlice (465)
(2007, ČR)
Ve scéně, kdy Tereza Jordánová (Patricie Solaříková) říká Lan Van Trung (Nguyen Thi Ann Thu), že se jí třída složila na dárek k narozeninám, spolužáci na pozadí hrají šachy. (obrázek)Lada
Osadníci z KatanuUlice (574)
(2007, ČR)
Osadníci jsou u Farských poměrně oblíbená hra. Nejprve ji hráli s rodinným přítelem, v pozdějších dílech s mimomanželským synem Oldy. (obrázek)Lada
ScrabbleUlice (665)
(2007, ČR)
Petr Boháč (P. Kříž) se vrací z pracovní schůzky. Doma zatím hraje jeho dcera Anežka Scrabble s jeho novou přítelkyní Elen. Protože se schůzka nevydařila, nemá pro jejich hru pochopení. Anežka musí jít spát a Elen domů. (obrázek)Lada
Člověče, nezlob se!Ulice (706)
(2007, ČR)
František čeká u Lišků, až si ho na Nový rok vyzvedne maminka. S Aničkou a tátou hrají člobrdo.Lada
MonopolyUlice (864)
(2008, ČR)
U Farských hrají Monopoly s Oldovým nemanželským synem Jakubem. Hra se protáhne, a tak Jakub zůstane spát v Moničině posteli. Ovšem Monika v noci nečekaně přiletí z Ugandy. (obrázek)Lada
ŠachyUličnice
(1936, ČR)
Policejní komisař a kominík (J. Kohout) je vášnivý šachista a občas díky tomu zanedbává své povinnosti. Možná si vzpomenete na repliku "...a po 17. tahu končím s věží" - "Vy končíte svěží? Já končím utahaný". Šachy se ale hrají i v jiné scéně. (obrázek)Marek B.
ŠachyVášeň
(1962, ČR)
Animovaný film Jiřího Trnky o lidských vášních a touhách po pohybu na rychlých strojích, což může vést až k sebedestrukci. (obrázek)Marek B.
ŠachyVelmi křehké vztahy
(2007, ČR)
I v dalším a přejmenovaném pokračování nekonečného seriálu se objevují tu a tam šachy... (obrázek)Marek B.
Člověče, nezlob se!Velmi křehké vztahy III/64
(2009, ČR)
V tomto nekonečném mýdlovém seriálu, který snad už bude možná končit, hrál Lang se svými dětmi člobrdo. (obrázek)Marek B.
ŠachyVondráčkovo pozdní odpoledne
(1978, ČR)
Luděk Sobota, Stella Zázvorková, František Filipovský, Naďa Konvalinková v televizní inscenaci.Marek B.
ŠachyVrať se do hrobu!
(1989, ČR)
Nesmělý a neprůbojný sociolog Víťa Jakoubek (M. Šteindler) pracuje na sociologickém průzkumu na téma: Hodnotová orientace naši mládeže a vydává se za studenta gymnazia. Studenti, kteří sedí před Víťou, hrají šachy na lavici během nudného hlášení rozhlasu. (obrázek)Marek B.
ŠachyVše pro firmu (2/2)
(1998, ČR)
Komedie o otci a synovi podle předlohy Karla Poláčka. Syn vyřeší otcův problém s lichvářem. A otec, ač karbaník, má náladu i na šachy: "Tak vynášej." - "Zahajujete Vy." - "Ne, Vy." - "Ale Vy máte bílé kameny, tatínku." - "Ale já si je nezasloužím." (obrázek)Lada & Marek B.
MonopolyVyprávěj (15): Můj velký den.
(2009, ČR)
U Dvořáků je mejdan a hrají se monopoly. (obrázek)Lada & Marek B.
ŠachyVyprávěj (17, 18): Silvestr. Bonboniéra.
(2009, ČR)
Šachy hraje turista na horské chatě na baru, když všichni hledají ztraceného Honzíka. Ten se ale nakonce najde. Druhý den se počasí umoudří a rozšafný vedoucí přestane vymýšlet originální zábavu. Šachy hraje v dalším díle babička se Zuzkou. (obrázek)Marek B.
Člověče, nezlob se!Vyprávěj (23): Ples.
(2009, ČR)
Eva, Zuzana a Honzík si hrají a teta Katarina ze Slovenska sní o tom, že bude hlasatelka, jako Saskia Burešová. (obrázek)Marek B.
DámaZa humny je drak
(1982, ČR)
Vše dobře dopadlo a byla svatba. Vlastně dvě. Na královském dvoře se slavilo, jedlo a pilo... a v tom mumraji hrají dva dvořané u okna na šachovém stolku dámu. Místo kamenů mají zákusky a když seberou soupeři "kámen", snědí ho. (obrázek)Marek B.
ŠachyZa humny je drak
(1982, ČR)
Za humny je drak a bude chtít královskou dceru. Král (J. Císler) požádá šlechtice, aby se s drakem vypořádali. Vždyť je celé roky živí, cvičí ve zbrani a pořádá pro ně drahé turnaje. Ti se ale vykrucují a tak je král vyžene a háže po nich šachové figurky. (obrázek)Marek B.
MlýnZáhada hlavolamu (4/9)
(1969, ČR)
Rychlé šípy zjišťují, že se jim kdosi vloupal do klubovny a ukradl vontskou kroniku. U vypáčené skříně leží herní deska pro hru mlýn. Neodpustím si poznámku, že v originále (Stínadla se bouří) jim nikdo kroniku neukradl a do klubovny se nevloupal.Marek B.
ŠachyŽivot na zámku
(1996, ČR)
Syna manžela Simony Králové, kterého má z prvního manželství, nezajíma nic kromě elektronických her. Simona ho naučí hrát i šachy.Lada

Powered by PHP & MySQL
Copyright © 2006–2007 Marek Bryl

admin