Solitér


Úvod

Solitér patří mezi hry staršího data. Pochází pravděpodobně z Francie a je asi 300 let stará. Je známa také pod názvy Námořníkův solitér (prý ji hráli osamělí mořští vlkové), Rodeo - hra kovbojů (pastevci krav si s ní prý krátili dlouhou chvíli) a u nás se kdysi prodávala jako To mi nedá pokoj. V současné době je na pultech obchodů hra Soliter v krásném dřevěném provedení firmy Gigamic.
Pravdou je, že existuje spousta obměn této hry a spoustu si jich může člověk sám vymyslet.

Hrací potřeby

Počet hráčů

1

Pravidla

Solitér na počítači

Přestože nejsem velkým příznivcem hraní deskových her na počítači, Michal Ficek vytvořil moc pěkný program na hraní Solitéru a svolil s jeho zveřejněním na těchto stránkách.

Je možno si ho stáhnout ve dvou verzích; pro obě je nutná myš. Přestože obě verze jsou si na první pohled hodně podobné, nejsou vzájemně kompatibilní, takže jestli jste si uložili nějakou hru ve verzi starší, v nové nepůjde otevřít.
První verze z roku 2003 má v zabalené formě má 67 kB. Zájemci si mohou stáhnout soubor soliter-1.zip.
Verze 2.00.00 (pro Windows) byla vytvořena v roce 2004 a je v zabalené formě o poznání větší - soubor soliter-2.zip má velikost 268 kB.
Doma stačí rozbalit a pročíst pravidla, pokud je už neznáte z těchto stránek. Ovládání hry je celkem jednoduché, takže můžete začít hrát a velebit funkci, která hru úspěšně dokončí, když jste v koncích. Prostě slovy autora: „Přejeme příjemnou hru.“

Další informace

Dietze, Rudolf: Das Neue Spielbuch. Verlag tribune, Berlin.
Zapletal, Miloš: Kniha hlavolamů. Albatros, Praha, 1983.
Zapletal, Miloš: Velká encyklopedie her - Hry v klubovně. Olympia, Praha, 1986.
www.hlavolam.com/pravidla/soliter.htm
www.tarahill.com/instruct.html