Rohová dáma
Úvod
Rohová dáma je založena na pravidlech Mezinárodní dámy.
Hrací potřeby
- Hrací deska 10×10
- 12 kamenů světlých, 12 tmavých
Počet hráčů
2
Pravidla
Cíl hry
- Odstranit z desky všechny soupeřovy kameny.
Výchozí situace
- Deska leží tak, že hráči mají před sebou roh desky s tmavým polem.
- Na začátku hry stojí kameny v krajních řadách na světlých polích.
Hra
- Hru začíná černý, poté se hráči v tazích pravidelně střídají.
- Kameny se pohybují pouze vpřed po světlých polích, vždy na nejbližší volné pole. Pohyb zpět není dovolen.
- Pokud kámen stojí těsně před kamenem protihráče, za nímž je jedno světlé pole ve směru pohybu volné, přeskočí tento kámen a vyřadí jej ze hry. Pokud má více možností přeskočení soupeřových kamenů, může si vybrat nejvýhodnější skok. Skoky jsou povinné. Opomene-li hráč skákat, může mu soupeř odebrat kámen, kterým měl skákat. Měl-li hráč více možností skákání a neuskutečnil-li žádnou, může mu soupeř vyřadit libovolný z kamenů, které měly skákat. Kámen odebere před svým tahem.
- Kámen, kterým hráč táhne, může provést i skoky vícenásobné. Mezi přeskakovanými soupeřovými kameny musí být vždy jedno pole volné a nesmějí stát těsně za sebou. Po každém dopadu lze změnit směr dalšího skoku. Skákat se musí vždy největší možný počet kamenů. Při rovnocenných možnostech skoku máme právo vybrat si nejvýhodnější. Dáma přednost ve skákání nemá.
- Skákání je povinné. Kdo přehlédne možnost skoku, ztrácí kámen kterým měl skákat a soupeř tento kámen odstraní z desky.
- Všechny kameny mají povoleno skákání nejen kupředu, ale i zpět.
- Kámen se mění v dámu, když dojde do jednoho ze dvou bílých polí v soupeřově rohu desky. Dáma se může pohybovat jakýmkoli směrem po světlých polích o libovolný počet volných polí.
- Pro dámu platí podobná pravidla skákání jako pro obyčejné kameny. Liší se v tom, že dáma nemusí stát těsně před přeskakovaným kamenem a po přeskoku může dopadnout na libovolné volné pole ve směru přeskoku. Také dáma může měnit směr dalšího skákání. Dáma může být poražena každým kamenem soupeře.
Konec hry
- Prohrává ten, komu nezbyl žádný kámen, nebo nemůže provést svými kameny žádný tah.
- Hra končí nerozhodně, když se na tom oba hráči dohodnou, protože žádný z nich nevidí cestu k vítězství. Za ukončenou partii s nerozhodným výsledkem považujeme i tu, ve které se během třiceti po sobě následujících tahů nesnížil počet kamenů na desce ani o jediný.
Další informace
- Zapletal, Miloš: Velká kniha deskových her. Mladá Fronta, Praha, 1991.