Lurč
Úvod
Stará česká hra uveřejněná v roce 1873 pod názvem Lurč. Obdoba Vrhcábů.
Hrací potřeby
- Hrací deska - vrhcábnice
- 15 černých, 15 bílých kamenů
- 2 kostky
Počet hráčů
2
Pravidla
Cíl hry
- Provést všechny kameny přes 24 polí a vyvést je jako první z desky.
Výchozí situace
- Prázdná hrací deska.
Hra
- Začíná černý, dále se hráči v tazích pravidelně střídají.
- Nejprve hráči nasazují kameny na desku. Střídavě házejí kostkami a umístí vždy dva své kameny na pole, které pořadím od okraje desky odpovídá číslu na jedné nebo druhé kostce. Na každém poli může ležet jakýkoli počet kamenů.
- Má-li hráč všechny kameny na desce, začne s nimi postupovat. Může je posunout vždy o tolik polí, kolik padne na kostkách. Lze posunout dva různé kameny nebo jeden o součet obou kostek.
- Každý kámen se smí po přesunu zastavit jen na prázdném poli, na poli obsazeném vlastním kamenem či kameny, a na poli obsazeném jediným soupeřovým kamenem.
- Kameny, které dojdou na konec jedné řady polí, přejdou na krajní pole druhé řady a postupují po ní směrem zpět. Černý posunuje kameny od 1. pole ke 12. poli a od 13. ke 24. a z desky ven, bílý od 12. pole k 1. poli a od 24. ke 13. a ven. Soupeřící kameny se na své pouti tedy setkávají dvakrát.
- Padnou-li obě kostky stejným číslem navrch, hráč je smí využít dvakrát. Tomuto hodu se říká paš. Hráč může buď posunout čtyři různé kameny, tři kameny, dva nebo jen jediný. Navíc smí hráč posunout stejné nebo jiné kameny i o čísla, která jsou na protilehlé straně kostek. Když provede všechny přesuny, hází ještě jednou mimo pořadí.
- Houšek se říkalo v Čechách kombinaci jedničky a dvojky. Jestliže padla na kostkách, hráč nejdřív využil tohoto hodu a pak si směl zvolit takový paš, který mu nejlépe vyhovoval. Může si tedy zvolit jednu z následujících kombinací:
- 4×1 + 4×6
- 4×2 + 4×5
- 4×3 + 4×4
- 4×4 + 4×3
- 4×5 + 4×2
- 4×6 + 4×1
- Skončí-li kámen přesun na poli obsazeném jediným soupeřovým kamenem, je osamělý kámen dočasně odstraněn ze hry.
- Dokud hráč nenasadí vyhozený kámen znovu do hry, nesmí s ostatními kameny pohybovat. Opětovné nasazení kamene do hry se prování stejně jako nasazování na začátku hry.
- Dva kameny stejné barvy vytvářejí na poli most. Na tomto mostě se může při svém postupu zastavit kterýkoli kámen stejné barvy, nesmí tu však zůstat stát žádný protivníkův kámen.
- Hráč, který má všechny své kameny na posledních šesti polích před koncem trasy, může je postupně vyvádět ven z desky. Kámen lze vyvést pouze tehdy, odpovídá-li pozice pole (na němž kámen stojí) od konce trasy, číslu, které padlo na kostce číslo. Nevyužité hody propadají.
Konec hry
- Vítězem se stává hráč, kterému se podaří odklidit kameny z desky.
Poznámka
- Paš i houšek ve hře dávají velkou výhodu tomu, kdo má štěstí na hody kostkou. Náhoda hraje větší roli, než je žádoucí.
Další informace
- Zapletal, Miloš: Velká kniha deskových her. Mladá Fronta, Praha, 1991.