Dreischach
Úvod
Autorem je Sigmund Wellisch. Tato hra byla poprvé publikována v roce 1912. Střelce byste v této hře hledali marně, protože se v klasickém šachu pohybují po diagonálách a na hexagonální šachovnici diagonály neexistují.
Hrací potřeby
- Hrací deska
- Sada kamenů pro každého hráče - král (1), královna (2), 2 věže (3), 3 jezdci (4), 8 pěšců
Počet hráčů
3
Pravidla
Cíl hry
- Dát mat oběma králům soupeře.
Výchozí situace
- Postavení kamenů je vychází z klasického šachu. Odchylky vyplývají z toho, že deska má hexagonální tvar, krále a královnu chrání navíc jezdec a úplně chybí střelci.
Hra
- Hráči se v tazích pravidelně střídají.
- Začíná bílý, poté hraje červený a nakonec černý.
- Kameny se pohybují dopředu, tj. šikmo vlevo nebo vpravo.
- Pěšec
- nemá možnost prvního tahu o dvě políčka, ani braní en passant. Jestliže se pěšec probije nepřátelskými formacemi na svou poslední řadu, mění se na jakoukoli vyřazenou figuru podle volby hráče.
- Jezdec
- skáče všemi směry dopředu i dozadu a do stran a stejně tak vyřazuje protivníkovy kameny. Skáče na nejbližší políčko, které má stejnou barvu jako pole, na kterém právě stojí. Může skákat i přes obsazená pole.
- Věž
- se pohybuje podobně jako v klasickém šachu v řadách (pod úhlem 120 stupňů) libovolně daleko, pokud má volno. Podobně dobývá soupeřovy kameny.
- Dáma
- může táhnout jednak jako věž, jednak jako jezdec. Ale v jednom tahu nemůže spojit chod obou jmenovaných figur.
- Král
- může táhnout kterýmkoli směrem o rošádu s věží stejně jako v šachu pro dva.
- V okamžiku, kdy jeden z hráčů prohraje matem, přecházejí jeho zbylé kameny v momentálním postavení do vlastnictví ne toho, kdo mu dal mat, ale toho, kdo krále dobyl, protože ten mohl matovaného krále osvobodit a sám ho pak vyřadit. Zbylé kameny poraženého krále ve „službách“ vítěze táhnou původním směrem.
Konec hry
- Vítězí hráč, který dal oběma hráčům mat nebo tomu soupeři, který už předtím dobyl krále jednoho ze soupeřů.
- Každá hra se hodnotí třemi body takto: za vítězství je jeden bod, za remizu (tj. porazit jednoho krále a druhým být poražen) půl bodu.
Další informace
- Děkuji PhDr. Jaroslavu Bránskému za shromáždění informací, které jsem použila na této stránce.
- www.geocities.com/aiccf/aug03/chap13.htm